Kategorie
Broń i akcesoria

Jak zwiększyć celność broni airsoftowej?

Utrzymywanie repliki w dobrym stanie pomoże poprawić jej celność. Niektóre metody mogą polegać na dostrojeniu elementów lub wykorzystania umiejętności rusznikarskich, ale istnieje wiele sposobów, które nie wymagają majsterkowania. I o ile np. celownik kolimatorowy może poprawić celność, to jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, a warto przedtem wykorzystać łatwiejsze sposoby.

Dostrojenie systemu hop up

Skok broni ASG będzie miał istotny wpływ na zasięg i celność. Systemy hop up są łatwe w opanowaniu, często można je regulować i prawie nigdy nie są odpowiednio ustawiane po wyjęciu repliki z pudełka. Aby dostosować skok, na strzelnicy można wykonać kilka strzałów i podregulować gumkę. Proces należy powtórzyć do uzyskania zadowalającego efektu. W przypadku AEG wielu zawodników woli szybszą i bardziej płaską trajektorię, podczas gdy karabin snajperski będzie preferował łuk. Jeśli kulki zaczną wzlatywać w górę zamiast uderzać w cel, można rozważyć cięższe kulki.

Cięższa amunicja

Lżejsze kulki znane są z uwypuklania niedokładności repliki. Marki lepszej jakości mogą zapewnić większą spójność bez zbytniego zbaczania z trajektorii. Używanie cięższych kulek może poprawić zasięg i celność strzałów, ponieważ będą bardziej odporne na warunki pogodowe jak wiatr czy deszcz.

Regularne czyszczenie lufy

Konserwacja broni jest koniecznością, jeśli chce się poprawić celność. Nawet najmniejsze ślady zabrudzeń mogą mieć znaczenie. Wycior to najlepszy przyjaciel, aby utrzymać porządek. Podczas czyszczenia hop-up powinien być wyłączony i lepiej unikać oleju silikonowego. Substancja na bazie oleju nie będzie mogła wyschnąć, co może spowodować nawet uszkodzenie hop-up.

Wzmocnienie wewnętrznej lufy

Lufa precyzyjna jest jednym z najważniejszych elementów celnej repliki ASG, w szczególności karabinu snajperskiego. Proces przemieszczania się kulki wzdłuż lufy wspomaga jej stabilizację i nabieranie pędu. Powszechne jest przekonanie, że im mniejsza średnica lufy wewnętrznej, tym bardziej stabilny i celny będzie strzał. To prawda do pewnej granicy. Im mniejsza lufa, tym mniejsza poduszka powietrzna i tym większe prawdopodobieństwo, że kulka będzie grzechotać, jeśli pojawią się jakieś niedoskonałości w lufie lub na kulce.

Obecnie uważa się, że jakość lufy jest ważna. Im większa lufa wewnętrzna, tym bardziej może zapewnić poduszkę powietrzną, która zapobiegnie odbijaniu się i grzechotaniu kulki przed wypuszczeniem. Jednak wytwarza to więcej powietrza wokół kulki, zmniejszając siłę strzału.

Dostrojenie optyki

Podczas korzystania z lunety i kolimatora, te elementy powinny być dostrojone. Gdy luneta jest odpowiednio ustawiona może współpracować z bronią, więc celowanie będzie dokładniejsze. Można wyzerować celownik i ustawić go metodą prób i błędów aż luneta i – opcjonalnie, gdy jest celownik kolimatorowy (www.taiwangun.com/pl/celowniki-kolimatorowe) – zostaną dokładnie wyrównana.

Dobrej jakości hop-up

Hop-up tworzy efekt back-spinu na kulkach, zapewniając większy zasięg i dłużej przeciwdziałając grawitacji. Z tego powodu hop-up ma najbardziej bezpośredni wpływ na zasięg. Jeśli planuje się ulepszenie systemu hop-up, warto wziąć pod uwagę FPS, ogólne warunki rozgrywek ASG i temperatury. Ta ostania może wpływać na gumkę, a więc i pośrednio na celność repliki airsoftowej.