Kategorie
Teleskopy i lornetki

Jaka lornetka najlepiej sprawdzi się w nocy?

W trakcie nocy źrenice ludzkiego oka mogą osiągnąć średnicę około 7 mm, dlatego też taka właśnie powinna być źrenica wyjściowa porządnej lornetki nocnej. Pamiętać należy jednak o tym, że z praktycznego punktu widzenia, źrenice bardzo rzadko kiedy przekraczają średnice 6mm. Nie można zapominać również i o tym, że zdolność rozszerzania swoich źrenic stopniowo maleje z wiekiem.

Jaki sprzęt wybrać?

Najlepszym wyborem jest zakup lornetki o źrenicy wyjściowej na poziomie 5-6mm. Sprzęt tego typu będzie mniejszy, lżejszy i co najważniejsze sporo tańszy. Dla nieco starszych obserwatorów dobrym wyborem jest dzienno-nocna lornetka 7×50, 8×56, 9×63 albo 10×70. W pierwszej kolejności warto inwestować w wysokiej jakości sprzęt, który nie zawiedzie nawet w najmniej sprzyjających warunkach.

monokular lornetka

O czym należy pamiętać?

W przypadku lornetek na noc niestety nie wystarczy tylko odpowiednio duży obiektyw, który zaoferuje odpowiednią źrenicę wyjściową. W tym konkretnym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa także powłoka antyrefleksyjna, a dokładniej mówiąc jej jakość i sposób nałożenia na poszczególnych powierzchniach. Osoby, które chcą postawić na lornetki dachowe muszą pamiętać o tym, żeby zwracać uwagę na wysokiej klasy powierzchnie lustrzane pryzmatów i specjalnej powłoki korygującej przesunięcia fazowe. Profesjonalna lornetka na noc to inwestycja na lata, dlatego też warto postawić na solidny sprzęt, który zapewni komfort w każdych warunkach. W wielu przypadkach duże i tanie lornetki np. 7×50 albo 10×50 są lepszym wyborem niż wysokiej jakości sprzęt 8×32.

Zdjęcie użyte w artykule to lornetka dostępna na ostry-sklep.pl