Kategorie
Teleskopy i lornetki

Rodzaje teleskopów astronomicznych

Teleskopy astronomiczne to bardzo szeroka nazwa na urządzenia, które służą do obserwacji nieba. W rzeczywistości pod tym określeniem kryją się aż trzy różne rodzaje teleskopów. Czym się one od siebie różnią? Jak je rozpoznać? Czym się charakteryzują?

Teleskopy soczewkowe – refraktory

teleskopy astronomiczne

Są to urządzenia, które mają układ soczewek z ogniskującą, która zmienia kierunek światła, jakie przez nią przenika, a następnie skupia je w wiązkę, która pada na soczewkę. Jest to dokładnie takie samo rozwiązanie jak to, które zastosowano w lunetach. Stąd też teleskopy tego typu są zewnętrznie podobne właśnie do lunet. Zaletą tych teleskopów jest wysoki kontrast i jasność obrazu, a także dobra rozdzielczość.

Teleskopy zwierciadlane – reflektory

Są to teleskopy, które możemy podzielić na kolejne dwa typy – na konstrukcję Cassegrina i Newtona. W przypadku konstrukcji Newtona, na dnie tubusu umieszczone jest zakrzywione zwierciadło skupiające światło. Odbijane jest one od płaskiego zwierciadła i trafia do okularu. Jest to konstrukcja zdecydowanie prostsza, niż konstrukcja Cassegrina. W niej możemy wyróżnić wypukłe zwierciadło i okular, który znajduje się z tyłu całej konstrukcji. Sprzęt ten ma zmniejszoną jasność, więc nadaje się dobrze do obserwacji jasnych obiektów takich jak słońce czy księżyc.

Teleskopy hybrydowe – katadioptryczne

Teleskopy katadioptryczne są wyposażone w soczewki oraz zwierciadła. Teleskopy astronomiczne tego typu są najdroższe, ale równocześnie obraz obserwowany przez nie jest narażony na najmniejszą ilość aberracji i zniekształceń.