Kategorie
Broń i akcesoria

Do czego służy pas taktyczny?

Najczęściej w pasy taktyczne z racji zawodu wyposażeni są zawodowi strzelcy oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Służą im one do przymocowywania i przenoszenia wyposażenia, w tym kabury do różnych rodzajów broni, najczęściej broni palnej krótkiej.

Pasy taktyczne są również wykorzystywane amatorsko wśród myśliwych, strzelców niezawodowych i pasjonatów strzelectwa. Pas taktyczny umieszcza się na poziomie bioder.

Kategorie pasów taktycznych:

  • pasy do użytku sportowego oraz pasy przeznaczone dla profesjonalistów,
  • pasy mało-sztywne, średnio- sztywne i mocno usztywnione,
  • pasy wąskie, szerokie i bardzo szerokie,
  • modułowe oraz jednoczęściowe,
  • pasy taktyczne dla osób praworęcznych i leworęcznych,
  • pasy wykonane z grubego płótna, lnu lub ze skóry naturalnej.

Czym należy się kierować przy wyborze pasa taktycznego?

Istotnym elementem paska jest jego klamra, która odpowiada za poprawne zapięcie i wytrzymałość pasa. Najczęściej klamry pasa taktycznego wykonywane są z trwałych materiałów sztucznych, takich jak polimer lub materiały metalowe.

Kolejnym krokiem jest wybór wysokogatunkowego materiału, najlepiej sztucznego, który to cechuje się wysoką wytrzymałością i łatwym czyszczeniem.
Przy wyborze pasa należy zwrócić uwagę na jego szerokość.
Duży i ciężki ekwipunek przytwierdzony do pasa będzie z pewnością wymagał pasa znacznie szerszego, co wpłynie pozytywnie na komfort jego użytkowania na co dzień.

Pasy taktyczne, w zależności od modelu, mogą być stosowane głównie w strzelectwie, a inne z racji potrzeby mogą być sprowadzone do roli zwykłego paska do spodni – http://www.taiwangun.com/pl/pas-taktyczny.

Rozmiar pasa taktycznego, czyli obwód pasa w centymetrach, standardowo oznaczony jest literami typu M, L, XL lub XXL.
Pasy mogą być produkowane dla osób praworęcznych lub leworęcznych. Z tego powodu rozmieszczenie klamer, szlufek, rzepów i zapięcia może się znacząco różnic, co wpływa na wygodę ich użytkowania.

Kolorystyka pasów taktycznych jest bardzo szeroka, jednak najbardziej popularne modele występują w stonowanych, łagodnych barwach moro, khaki, zieleni, oliwki i czerni.