Kategorie
Bez kategorii

Najbardziej popularne rodzaje gaśnic przeciwpożarowych

Jednym z podstawowych elementów ochrony przeciwpożarowej w każdym budynku użytkowym oraz zakładzie pracy jest gaśnica. Wobec tego każdy powinien wiedzieć, jakie są najbardziej polecane gaśnice rodzaje i w jaki sposób ich używać.

Podstawowe typy gaśnic

Wybór odpowiedniej gaśnicy zależy od rodzaju pożaru. Może to być pożar materiałów stałych, cieczy, metali czy też jakichkolwiek urządzeń. Obecnie na rynku wyróżnia się trzy główne typy gaśnic: gaśnicę proszkową, śniegową oraz wodną.

Gaśnica proszkowa

źródło: BHP-Gabi.pl

Jest to butla wypełniona drobnym proszkiem gaśniczym, który za pomocą niepalnego gazu, wypuszczany jest w z gaśnicy w celu odcięcia tlenu od płonącej powierzchni. Cechą charakterystyczną tego typu gaśnic jest większa odporność na wilgoć i wstrząsy, wobec czego gaśnicę proszkową można znaleźć w większości budynków.

Gaśnica śniegowa, czyli gaśnica CO

Mechanizm działania tego rodzaju gaśnicy polega na wykorzystywaniu dwutlenku węgla, który podczas wypuszczania z gaśnicy ulega rozprężeniu i uzyskuje bardzo niską temperaturę, dzięki czemu na powierzchni tworzy się warstwa suchego lodu. Najczęściej ten rodzaj gaśnic wykorzystywany jest podczas pożarów urządzeń znajdujących się pod napięciem.

Gaśnice wodne

Ostatni z popularnych rodzajów gaśnic to gaśnice wodne, które charakteryzują się uwalnianiu z butli specjalnej piany gaśniczej. Przeznaczone są one szczególnie do pożarów materiałów stałych, cieczy palnych, a także tłuszczów spożywczych.

Podsumowując, obecnie najbardziej powszechne są trzy rodzaje gasnic, a ich zastosowanie zależne jest od typu i wielkości pożaru.