Kategorie
Outdoor

Ogrzewacze do rąk – rodzaje, oraz sposoby używania

Ogrzewacze do rąk to przenośne urządzenia, które wytwarzają ciepło przez pewien krótki czas. Sprawdzi się na spacerach, wędrówkach, oraz wycieczkach w trakcie chłodnych dni. Działanie ogrzewaczy jest skuteczne oraz proste. Warto jedynie wiedzieć, jakie są rodzaje na rynku, oraz jak należy ich używać.

Jak działa ogrzewacz do rąk?

Ogrzewacze do rąk z https://www.hobby4men.com/turystyka-i-survival/ogrzewacze.html działają w różny sposób. Metody te zależą od rodzaju zakupionego modelu.

Wyróżniamy:

  • żelowe ogrzewacze, które mają formę niedużych przezroczystych torebeczek, wypełnionych odpowiednią cieczą np. krystalicznym roztworem przesyconym, w której pływa mała blaszka. Dzięki zgięciu blaszki wywoływane jest ciepło, które gwarantuje temperaturę w wysokości kilkudziesięciu stopni.
  • chemiczne ogrzewacze, które swoim wyglądem przypomnieć mogą fabrycznie zapakowaną torebkę od herbaty. Po wyjęciu ogrzewacza z opakowania należy nim potrząsnąć, oraz potrzymać go przez chwilę na powietrzu. Kontakt z powietrzem wytworzy ciepło. Ten rodzaj ogrzewacza działa maksymalnie 15 godzin.
  • Ogrzewacze z żarnikiem(katalityczne)- są to metalowe pojemniki, w których umieszcza się paliwo. Tutaj ciepło wytwarza się na skutek utlenienie się paliwa. Korek, który jest umieszczony na ogrzewaczu, należy podgrzać zapalniczką. Ciepło w ten sposób utrzymywane może działać do 24 godzin.

Na opakowaniu ogrzewacza podany jest zawsze rodzaj użytej substancji do wytwarzania ciepła, oraz wysokość maksymalnej temperatury, oraz czas grzania. Warto ją przeczytać.

Jak używać ogrzewacza do rąk?

ogrzewacz do rąk

Przed użyciem jakiekolwiek modelu ogrzewacza do rąk w pierwszej kolejności przeczytaj dołączoną instrukcję. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy rodzaj stosuje się zupełnie inaczej. Jeśli zdarzy się, że w zły sposób będziesz użytkować ogrzewacz, możesz się nawet poparzyć. Poniżej znajduje się instruktaż do każdego typu ogrzewacza na rynku.

  • Żelowy ogrzewacz służy do wielokrotnego użycia. Kiedy substancja wewnątrz ogrzewacza staje się twarda oraz podobna do lodu, to znak, że urządzenie nie działa. Kiedy natomiast zostanie wrzucone do wrzątku, na nowo się zregeneruje i wytworzy ciepło. W ten sposób można go używać na bieżąco, stosując krótkie przerwy na podgrzanie. Ten rodzaj jest świetnym rozwiązaniem w stacjonarnych warunkach.
  • Chemiczny ogrzewacz jest najmniejszy z możliwych na rynku. Przeznaczony do wykorzystywania w ruchu. Można go włożyć do rękawiczek lub skarpetek i w ten sposób ogrzać się. Przeznaczony jest do jednorazowego użytku. Ma różne kształty, głównie przystosowany jest do rozmiaru dłoni.